14 Mart 2012 Çarşamba


Yıllar önce yazdığım bir programı buldum. Adobe tarafından satın alınmadan önce Macromedia şirketine ait olan Authorware (AW) ile yazmış(t)ım. Basit bir matematik alıştırma programı. Dört işleme ek olarak kare, küp gibi işlemlerde de alıştırma yapmaya imkân tanıyor. Maalesef AW Mecromedia'nın her zaman üvey evladı olduğu için doğru düzgün bir gelişim çizgisine sahip olmamıştı. Adobe ise fişini çekti. Artık yerinde yeller esmesine rağmen Adobe uzun süre sitesinde 3000$'a yakın bir fiyat ile satışını sürdürdü. Bu gün bu yazı vesilesiyle kontrol ettiğimde artık satış yapmadıklarını gördüm.

Maalesef programın bazı hataları var ama inanın hataların çoğu benim yüzümden değil -gerçekten- :) Dediğim gibi her zaman yüksek fiyatlı bir üvey evlat olduğu için pek çok bug'ı vardı. Örneğin bu programda toplama işlemi yapılan yerde iki sayının toplamını - (eksi) ile buldurduğumu hatırlıyorum. Herhalde parse ederken bir şeyleri yanlış yapıyordu. Bu program ile ilgili paylaşmak istediğim son şey, programlamaya başladığımdan beri her yeni dil
öğrenişimde buna benzer bir program yazmışımdır. Bu sayede OSS, ALES gibi sınavlarda, hiç zaman problemim olmadı. Programı denerken binlerce kez soruları çözmek gerekiyor. Sonuçta, hem yeni dili öğrenmiş hem de hızını arttırmış oluyorsun. Özellikle öğrenci arkadaşlara kesinlikle tavsiye ederim.
Programı buradan indirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme